Kevät 2014

Kevään 2014 ohjelma

ILMOITTAUTUMISET ILTAISIN KLO 19 JÄLKEEN PUHELIMITSE 044 358 8599 17.1. alkaen (ellei toisin mainita)

Ei tekstiviestillä eikä sähköpostilla!
HUOM! ILMOITTAUTUMINEN ON SITOVA.

Peruuttamattomista tai viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen peruutetuista varauksista joudumme perimään matkan/lipun/leirin tms. hinnan täysimääräisenä+ laskutuslisän 2,50 e.

VARAATHAN TASARAHAN TAPAHTUMIIN!

OMA VIITENUMEROSI ON OSOITETARRASSA OLEVA 5 numeroinen sarja (jäsennumero muuttuu joka vuosi)

Tammikuu
la 25.1. Kulttuuri & shoppailu –retki Helsinkiin
Lähdetään viettämään lauantaita kultturellisti & shoppaillen! Reissuun voi lähteä perheen ja/tai ystävän kanssa.
Alennusmyynnit ovat kuumimmillaan. Tässä muutamia vinkkejä mm. taidemuseoihin, joihin lapsilla maksuton sisäänpääsy; Kiasma, Amos Anderssonin taidemuseo ja Ateneum. Nyt myös Stockmannin outlet-myymälä löytyy keskustasta sekä Hard Rock Cafe Helsinki. Ajatuksena on, että jokainen voi rakentaa päivän omien mieltymystensä mukaan ja lounastaa sopivaksi katsomassaan paikassa.Alustava aikataulu:
klo 8.00 Lähtö Tuomiokirkolta
klo 9.00 Muurlan tehtaanmyymälä ja ravintola
Kahvitauko ja mahdollisuus tehdä ostoksia (www.muurla.com)
klo 10.00 Jatketaan matkaa kohti Helsinkiä
klo 12.00 Saavumme Helsinkiin
Bussi jättää ja noutaa meidät Kiasman pysähdyspaikalta!
klo 18.00 Lähtö kohti Turkua
klo 20 Saavumme Tuomiokirkolle noin

Retken hinnat:
Aikuiset
Lapset
jäsen
15e
10e
ei jäsen
25e
20e

Hinta sisältää bussimatkat edes takaisin. (Huom! ei sisällä pääsymaksuja museoihin.) Matka toteutuu mikäli lähtijöitä on vähintään 30 henkilöä. Ilmoittautumiset heti


ti 28.1. Hohto minigolf Viihdekeskus Kiitoradalla (Yliopistonkatu 29)
Hohtominigolfissa hohtavat radat, mailat, pallot ja lattia. Rentoon tunnelmaan kuuluu myös musiikki. Tule tutustumaan ja kokemaan uudenlainen elämys! Suositusikä yli 9 v.

Hinnat:
Aikuiset
Lapset
jäsen
2 e
2 e
ei jäsen
8 e
8e

Ilmoittautumiset 22.1 mennessä. Maksu paikan päällä.

Helmikuu
su 2.2.

Humoristinen Salapoliisiooppera klo 14, Sigyn salissa (os. Linnankatu 60, Turku) Kaksinäytöksinen pitkä ooppera siirtää lavalle populaarikulttuurista tutun tilanteen; murhan ja nerokkaan salapoliisin sitä selvittämässä.

Hinnat:
Aikuiset
Lapset
jäsen
45 e
30 e
ei jäsen
49,50 e
49,50 e

www.turunoopperataide.fi/salapoliisioppera Ilmoittautumiset 22.1. mennessä.
Liput tulee maksaa 23.1. mennessä yhdistyksen tilille OP 571345-219695 tai IBAN FI43 5713 4520 0196 95 ja käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun.


ti 4.2. Jääkiekko-ottelu TPS – Kärpät klo 18.30, HK-Areenalla (ent. Turkuhalli), Artukaistentie 8. Kokoontuminen klo 18.15 patsaalla, pääoven edessä. Liput hallilla jakaa Karita (p. 040 535 4817). Ilmoittautuminen 21.1. mennessä. Peruuttamattomasta lippuvarauksesta veloitetaan 10 e/lippu.

pe 14.2

su 16.2
Perheleiri Sinapissa, Sinapintie 74, Kakskerta
Sinapissa on 19 kpl 3 hengen huoneita ja 1 yhden hengen huone. Ota mukaan henkilökohtaiset tarvikkeet, sisäjalkineet, kylpytakki JA LAKANAT JA PYYHELIINA Hieroja, kynsientekijä ja kampaaja mahdollisesti myös paikalla (erillinen maksu). Kirppari (osta ja myy). Leirinvetäjä paikalla noin klo 17.30 alkaen. Olethan paikalla viimeistään klo 19.

Hinnat:
Aikuiset
Lapset 2-17v.
jäsen
60 e
40 e
ei jäsen
70 e
60 e

OTA MUKAAN SIIS OMAT LAKANAT JA PYYHELIINA
1.1.2014 alk. maksaa 10 e/ setti

Ilmoittautumiset Kriselle alk. 17.1. klo 19 jälkeen ja viimeistään 22.1. puh. 045 121 7430. Kerro samalla mahdollinen erikoisruokavaliosi. Leiri tulee maksaa 24.1 mennessä yhdistyksen tilille OP 571345-219695 tai IBAN FI43 5713 4520 0196 95 ja käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun.
(Maksun palautus ainoastaan lääkärintodistuksella.)


ti 26.2 Tuetut lomat –teemailta Heidekenillä alk. klo 18.00, os. Sepänkatu 3
Teija Hallbäck-Vainikka Yhden Vanhemman Perheiden Liitosta tulee kertomaan kesän tuetuista lomista ja niihin hakemisesta sekä hän avustaa tarvittaessa hakemuksen täyttämisessä. Ilmoittautumiset 24.2 mennessä.
 

Maaliskuu
15-16.3

Valtakunnalliset kevätpäivät –risteily Turusta aamulähtö m/s Amorellalla.
Risteily on omakustanteinen ja jokainen varaa oman matkan ja ruokailut. Liitäntäkuljetuksista kannattaa kysyä Matka-Vekasta samalla kun varaa matkan

Laivan aikataulu
la 15.3. Viking Amorella lähtee Turusta klo 08:45 (ole paikalla viim. 8.15)
su 16.3. Viking Amorella saapuu Turkuun klo 07:35

Hintatiedot
B-hytti (1-4 hlö) 49 eur/hytti
A-hytti (1-4 hlö) 59 eur/hytti

Meriaamiainen:
Aikuinen 9,50 eur
Nuori 12-17v, 5,50 eur
Lapsi 6-11v 4 eur

Buffetpäivällinen klo 15.00
Aikuinen: 30 eur
Nuori 12-17v: 10 eur
Lapsi 6-11v: 6 eur
TAI KÄYTÄ VAPAALIPPUA, JOS SINULLA SATTUU OLEMAAN SELLAINEN

Ilmoittautumiset
Matkustajat ilmoittautuvat Matka-Vekkaan puhelimitse 020 120 4851 tai sähköpostitse ryhmamyynti.turku@matkavekka.fi ja saavat vahvistuksen/laskut sähköpostitse. Toimistomme on avoinna klo 9-17 arkisin. ILM. viim.14.2.2014.

”Mainitsethan ilmoittautumisen yhteydessä matkustajien nimet syntymäaikoineen (pvä,kk,vuosi), tiedon hyttityypistä sekä mahdollisista ruokailuista”

Maksuehdot
Ennakkomaksu 20 eur maksetaan viikon sisällä varauksesta ja loppulasku viimeistään 1 kk ennen matkaa. Halutessaan voi maksaa matkan myös erissä, ennakko/loppulaskussa on sama viitenumero jolla voi lyhentää maksua useammassa erässä silloin kuin siltä tuntuu. Matkan hinta tulee olla maksettuna kokonaisuudessaan 1 kk ennen matkaa.

Matka toteutuu mikäli ryhmän koko on yli 10 henkilöä

Huomioitavaa
Poikkeuksellisesti emme peri tämän ryhmän ilmoittautumisista palvelumaksua (norm. 12 eur/varaus).


ti 18.3 Kevätkokous klo 18.00 Heidekenillä, os.Sepänkatu 3, 20700 Turku.

pe 21.3 Ensimmäinen kansainvälinen yksinhuoltajien päivä!

la 22.3 Uimaretki Euran uuteen uimahalliin
Uimahallissa on viihtyisä ja toiminnallinen lasten allas, joka on kooltaan 60 m2, siinä on kiinteä pienten lasten liukumäki ja pienet vesisuihkupoterot. Lisäksi on opetus-, monitoimi-, kunto- ja kilpauintiallas sekä kylmäallas. Uimahallissa on myös 34 metrinen liukumäki, joka antaa mukavat vauhdit vähän vaativammallekin laskijalle.Alustava aikataulu:
klo 10.45 Lähtö Tuomiokirkolta
klo 12.00- 15.00 Uintiaikaa
klo 15.15 Lähtö kohti Laititaa (ruokailu)
klo 16.30 Lähtö Laitilasta Turkua
Saavutaan Tuomiokirkolle noin klo 17.15

Hinnat:
Aikuiset
Lapset 6-18v.
Lapset alle 5 v.
jäsen
15 e
10 e
5 e
ei jäsen
30 e
25 e
20 e

MATKA ON RENGASMATKANA (meno Säkylän kautta- paluu Laitilan kautta)
Hinta sisältää bussimatkat ja uimahallin sisäänpääsylipun. Paluumatkalla omakustanteinen ruokailu.
Ilmoittautumiset 6.3. mennessä. Matka maksetaan bussissa.


Huhtikuu
la 5.4 ”Pokka pitää” Uudenkaupungin teatterissa ja ruokailu Sualaspuarissa
Hyacint Bucket ottaa nyt heinostuneesti haltuunsa Emmet-paran luotsaaman paikallisen teatteriseurueen murhamysteeriharjoitukset. Hyacinthilla on, kuten arvata saattaa, aivan eri näkemys asiasta kuin Emmetillä, eikä näin ollen kommelluksilta voida välttyä!Alustava aikataulu:
klo 10.30 Lähtö Tuomiokirkolta
klo 12.00 Ruokailu Sualaspuarissa Uudessakaupungissa
klo 14 Pokka Pitää -esitys Uuden-kaupungin teatterissa
Paluu välittömästi esityksen päätyttyä

Hinnat:
Aikuiset
jäsen
35 e
ei jäsen
50 e

Hinta sisältää bussimatkat, teatte-rilipun sekä ruokailun Sualaspuaris-sa (www.sualas.fi) noutopöydässä (talon salaattibuffet, possun paisti/uunilohi, kiisseli, kahvia/teetä).
Ilmoittautumiset 12.3 mennessä. Matka tulee maksaa 26.3 mennessä yhdistyksen tilille OP 571345-219695 tai IBAN FI43 5713 4520 0196 95 ja käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun.


ke 16.4 Turku Karting koko perheelle klo 17.00 os. Pollenkuja 2
(Oriketo, bussit nro: 14, 22, 56, 221)
Pituusraja: alle 130 cm lapsi (vanhempi ajaa – lapsiryydissä = tandemauto)
Yli 130 cm ajaa lasten autolla
Yli 150 cm ajaa aikuisten autolla
Ilmoittautumiset 4.4 mennessä Maaritille P. 044 026 7771 (iltaisin)
Ajoaika 10 min

Hinnat:
Aikuiset
Lapset
jäsen
15 e
5 e
ei jäsen
15 e
15 e

OLE PAIKALLA KLO 16.45


Toukokuu
ti 1.5 Vappupiknic Kansanpuistossa klo 13 Omat eväät ja viltti mukaan. Säävaraus (p. 044 358 8599).

la 24.5 Tykkimäen huvipuisto retki
Lähdetään huvittelemaan Suomen kolmanneksi suurimpaan huvipuistoon Kouvolaan. Tykkimäellä riittää tekemistä kaiken ikäisille, sillä puistossa on 40 laitetta ja peliä.Alustava aikataulu:
klo 7.30 Lähtö Tuomiokirkolta
klo 12-18 Hurvitteluaikaa Tykkimäellä
klo 18.10 Lähtö paluumatkalle kohti Turkua
Perillä noin klo 23.00

Hinnat:
Aikuiset
Lapset
jäsen
10 e
5 e
ei jäsen
50 e
30 e

Hinta sisältää bussimatkan (Huom! rannekkeet eivät sisälly hintaan.)
Matka maksetaan bussissa. Katso lisätietoa ja rannekkeiden hinnat www.tykkimaki.fi


  Kuhankuono -retki
Tarkempi päivämäärä varmistuu kevään edetessä. Lisätietoa sähköpostilla & kotisivuille www.turunseudunyksinhuoltajat.com Keväällä tulossa mahdollisesti myös muita lyhyehköjä retkiä Turun ympäristössä.

Kesäkuu
ma-ke
2 – 4.6
Tanskan Legoland
LEGOLAND – LENNÄ SEIKKAILUUN!
Ajankohta: Maanantai 2.6. – keskiviikko 4.6.2014
Legoland on toimintaa, tekemistä, vauhtia ja elämyksiä – tällä suurella leikkipaikalla viihtyy koko perhe. Miljoonien legopalikoiden ympärille rakennettu puisto on jotain ainutlaatuista ja se on samalla huvipuisto, josta löydät aina jotain uutta. Muutamassa päivässä ehdit tutustua alueeseen hyvin, vaikka tekemistä ja näkemistä on paljon. Käy lumiskootteriajelulle Polar Landin hurjassa vuoristoradassa ja tervehdi aitoja pingviinejä. Lähde mukaan merenalaiseen seikkailuun Atlantis by Sealife akvaarioon, jossa kohtaat eläviä haita ja jättiläisrapuja. Testaa liipasinsormesi Tempel-aarteen etsinnässä, kokeile koskenlaskua, hyppää viikinkiveneen kyytiin tai seikkaile merirosvoaluksella. Legoland tarjoaa yli 55 kohdetta, joista löydät takuuvarmasti oman suosikkisi.MATKAOHJELMAMaanantai 2.6.
Lähtö Turusta Tuomiokirkolta kohti lentokenttää klo 12.00 (pysähdytään omakust. ruokailulle Lohjan ABC:lle )
Lento Helsingistä Billundin kentälle Legolandin viereen. Opas on vastassa kentällä, bussikuljetus hotellille. Majoittumisen jälkeen loppupäivä vapaata. Hotellista kävelymatka viehättävään Vejlen keskustaan ja Brygge-ostoskeskukseen (yli 80 liikettä).Tiistai 3.6.
Kuljetus huvipuistoon aamiaisen jälkeen (lähtö hotellilta noin klo 10 ja paluu noin klo 18). Koko päivä aikaa tutustua Legolandin ihmeisiin. Legoland tarjoaa mm. 60 miljoonasta legopalikasta rakennetun minimaailman, vesipeuhupaikan, useita huvipuisto-laitteita yms. Legolandin vieressä noin 500m matkan päässä on Skandinavian suurin vesipuisto Lalandia (erillinen sisäänpääsymaksu).Keskiviikko 4.6.
Aamiaisen jälkeen huoneiden luovutus ja lähtö Legolandiin noin klo 10.00. Matkatavarat otetaan mukaan ja jätetään säilytykseen linja-autoon. Päivän aikana tarvittavat tavarat kannattaa pakata erikseen esim. selkäreppuun. Legoland -päivän jälkeen kuljetus suoraan lentokentälle. Illansuussa paluulento Helsinkiin.
Helsingistä paluukuljetus Turkuun, Tuomiokirkolle.

Hinta:
Matkan hinta aikuinen 500 eur/hlö
Lapsi yli 11v. lisävuoteessa 460 eur/hlö
Lapsi 2-11v. lisävuoteessa 430 eur/hlö

Majoitus:
Vejle Center*** hotelli 2 yötä, perhehuone 2-4 henkilölle (tarvittaessa huone 5-6 henkilölle)
www.vejlecenterhotel.dk

Lennot:
ma 02.06.Helsinki – Billund
(Finnair)klo 17:00 – 17:45
ke 04.06. Billund – Helsinki
(Primera Air) klo 17:35 – 20:20
(lennon kesto 2 tuntia )

Hintaan sisältyy:
– tilausajokuljetus Turku-Helsinki-Turku
– suorat lennot Helsinki-Billund-Helsinki
– bussikuljetukset kohteessa hotelliin, lentokentälle ja Legolandiin
– majoitus perhehuoneessa 2 yötä
– aamiainen hotellissa
– kahden päivän lippu Legolandiin
– Matka-Vekan opaspalvelu kohteessa
– palvelumaksu

Liput:
– Kahden päivän lippu Legolandiin

Lisämaksusta:
Matka-Vekkan kautta ostettavissa matkavakuutus, matkavakuutus kannattaa ottaa !!!!!!!!!

Maksuehdot:
Ennakkomaksu 100 eur/hlö vahvistuksen jälkeen ja loppumaksu 1 kk ennen matkaa.
(Voi maksaa myös erissä ennen 1 kk)
Palvelumaksu 5 eur/varaus (norm.12e) ja mikäli asiakas halua vahvistuksen/laskun paperisena postitse, palvelumaksu 10e (norm 12+10e).

Matkustusasiakirjat:
Suomen kansalaisen matkustusasiakirjaksi käy voimassa oleva passi tai viranomaisen 1.3.1999 jälkeen myöntämä virallinen kuvallinen henkilökortti. Myös lapsella tulee olla oma matkustusasiakirja/passi.

Matkatavarat:
Sallittu mukaan otettava matkatavaramäärä on 20 kg/matkustaja. Alle 2-vuotiaalla, jolla ei ole varattu omaa istumapaikkaa, saa olla enintään 10 kg matkatavaraa ja lisäksi kokoontaitettavat rattaat. Käsimatkatavaroihin ei saa pakata teräviä esineitä. Nesteiden tulee olla pakattuna enintään 100 ml kokoisiin pakkauksiin, jotka mahtuvat läpinäkyvään, enintään litran kokoiseen uudelleen suljettavaan pussiin. Finnairin lento lähtee Vantaalla terminaalista 2 ja lähtöselvityksessä on hyvä olla kaksi tuntia ennen lähtöä.

KESÄN HAUSKIN LOMA ON LÄHELLÄ
ILMOITTAUDU HETI:
turunyh@gmail.com tai puhelimitse 044 358 8500 (iltaisin).

Kerro ilmoittautuessasi:
– kaikkien matkalle lähtijöiden nimet (siten kun ne lukee esim. passissa)
– lasten syntymäajat (pv, kk ja vuosi)
– sähköpostiosoite (laskua varten)
– puhelinnumero
– mikäli haluat yöpyä toisen perheen kanssa samassa huoneessa

Sitovat ilmoittautumiset 28.2.2014 mennessä. Paikkoja on rajoitetusti ja ne varataan ilmoittautumisjärjestyksessä.
Huom!
Saat maaliskuun alussa sähköpostiisi varausmaksun, joka tulee maksaa heti.

Matkan voi maksaa myös erissä kevään aikana, kuitenkin siten että loppumaksu tulee olla maksettuna 1 kk ennen matkalle lähtöä.

Peruutusehdot:
Jos matka perutaan viimeistään 28 vrk ennen matkaa, kulut 50 eur.
Jos matka perutaan 28-14 vrk ennen lähtöä, kuluina menee ennakkomaksu.
Jos matka perutaan 13vrk-48h ennen lähtöä, kulut 50% matkan hinnasta.
Jos matka perutaan myöhemmin kuin 48h ennen, kulut 100% matkan hinnasta.
Kaikista peruutuksista peritään lisäksi palvelumaksu 12 eur.

Sairastapauksessa paikka on peruttava viipymättä ja lääkärintodistus (jossa mainitaan kykenemättömyys lähteä matkalle) tilitietoineen tulee toimittaa 14 vrk:n sisällä peruutuksesta. Sairastapauksessa kulut selvitetään tapauskohtaisesti ja matkatoimistolla on oikeus periä todellisten kulujen lisäksi toimistokulut ja palvelumaksu.

Majoitus:
Vejle Center*** hotelli 2 yötä, perhehuone 2-4 henkilölle (tarvittaessa huone 5-6 henkilölle)
www.vejlecenterhotel.dk

Lapsiperheille hyvin sopiva Vejle Center Hotel sijaitsee noin kymmenen minuutin kävelymatkan päässä (~1km) Vejlen kaupungin keskustasta, ravintoloista ja ostosmahdollisuuksista. Rakennettu 1987, uusittu 2011, 3 kerrosta, hissi, 137 huonetta. Hotellista on puolen tunnin ajomatka Legolandiin. Hotellissa on ravintola, aulabaari, lasten leikkihuone ja kokoustiloja. Yleisissä tiloissa ja huoneissa on ilmainen langaton WIFI. Käyttöön tarvittavat nettitunnukset saa hotellin vastaanotosta, ja ne ovat voimassa 24 h kerrallaan. Kaikki huoneet ovat samankokoisia, ja niissä on kaksi erillistä kiinteää lisävuodetta aikuisilla tai lapsille sohvista. Huoneeseen saa lisäksi kaksi siirrettävää lisävuodetta lapsille. Huoneissa on puhelin, tv, hiustenkuivaaja, suihku ja wc. Kokolattiamatot. Hotellissa on muutama allergiahuone(tilauksesta).

Vinkit:
Legolandissa ollaan pääsääntöisesti ulkona; varauduthan vaihtelevaan kesäsäähän eli aurinkoon ja sateeseen. Pakkaa mukaan myös lämmintä vaatetta ja laita jalkaan mukavat kengät, sillä alueet ovat laajoja ja nähtävää on paljon. Legolandin matkalle kannattaa ottaa mukaan myös uimavarusteet, sillä Merirosvomaassa on mahdollisuus vesileikkeihin ja Vejle Center –hotellin vieressä on uimahalli.

Tanskassa kauppojen aukioloajat ovat lyhyempiä kuin Suomessa ja liikkeet ovat yleensä auki 10-17/18. Tanskassa kello on tunnin vähemmän kuin Suomessa.
Tanskan kruunuja voi vaihtaa etukäteen Suomessa tai nostaa kohteessa luottokortilla automaatista. Legolandissa on rahanvaihto ja automaatti.