Kesä 2017

 

 

 

 

Kesän 2017 ohjelma

 

Ilmoittautumiset kevään ohjelmiin 15.5. klo 19 alkaen, ellei toisin mainita, puhelimitse soittamalla 044 358 8599 (iltaisin). Ilmoittautuminen on sitova ja paikkoja on aina rajattu määrä. Jäsenhinta tarkoittaa jäsenmaksun maksaneen jäsenen hintaa.

Peruuttamattomista, tai viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen peruutetuista paikoista joudumme veloittamaan kokonaishinnan (= se hinta, jonka yhdistys maksaa) sekä lähetyskulut.

Huomioithan, että yhdistyksen toiminta ei ole vakuutettua, joten suosittelemme oman vakuutuksen ottamista mm. leireille ja matkoille. Lapset ovat aina vanhempansa vastuulla. Em. asiat koskevat koko ohjelmaa, ellei toisin ole mainittu.

 

KESÄKUU

Retki Kaiturin tilalle 6.6. klo 10.30                                                                                                        

Kaiturin tila sijaitsee Maskun Pakaisissa.

 

Aikataulu:

klo 10.30           Lähtö Tuomiokirkolta kohti Maskua

klo 11.00           Kaiturin tilalla klo 11 – 14

klo 14.10           Lähdetään paluumatkalle

 

                             Hinta                  jäsen                  ei jäsen

                             Aikuinen            10 e                    18 e

                             Lapsi                   5 e                      18 e                   

 

Hinta sisältää bussikuljetukset ja sisäänpääsymaksun tilalle. Omat eväät mukaan.

Ilmoittautumiset 29.5. mennessä.

 

 

HEINÄKUU

Kesäleiri Tippsundissa  10. –  13.7. (ma – to) 

os. Kahiluodontie 386, Taivassalo                                                                                

Lähdetään leirikeskukseen viettämään rentoja päiviä meren rannalle. Leirillä ei ole järjestettyä ohjelmaa vaan tarkoitus on viettää lomaa leppoisasti. Leirikeskuksessa on mahdollisuus uida, saunoa, onkia ja leikkiä/pelailla muiden leiriläisten kanssa. Leirikeskuksessa on myös frisbeegolfrata, biljardipöytä, veneitä, kanootti sekä pelastusliivejä. Kirppari (osta ja myy).

 

Alueella on 8 mökkiä, joissa jokaisessa on majoitustilaa kuudelle hengelle, yhteensä 48 henkilölle. Ilmoittautuessa kerro, jos olet jo sopinut perheen, jonka kanssa majoitutte samaan mökkiin, muutoin mökit täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Vuoteissa on patjat, tyynyt ja huovat (Huom! Ei liinavaatteita). Mökeissä ei ole juoksevaa vettä. Rannalla on sauna ja huolto-rakennuksessa suihkut.

Leiri alkaa maanantaina klo 16.00 (ruokailu klo 17) ja päättyy torstaina klo 14.00 mennessä.

Ajo-ohje:

Turusta Kustavintietä noin 60 km Taivassalon kirkolle, josta vasemmalle Hakkeenpääntielle. Aja noin 6 km, käänny oikealle Leikluotoon, 2 km matka Pinonperän sillalle ja Kahiluodon tietä leirialueelle (vasemmalla puolella.)

 

Hinta                                               Jäsen                  Ei-jäsen

Aikuinen                                        35 e                    55 e

Lapsi 10 – 18 v                              25 e                    45 e

Lapsi 7 – 9 v                                  15 e                    35 e

Lapsi 5 – 6 v                                  10 e                    20 e

Lapsi alle 5 v                                   5 e                     15 e

 

 

Ilmoittautumiset Krisselle viimeistään 22.6. puhelimitse 045 121 7430. Kerro samalla mahdollinen erikoisruokavalio. Leiri tulee maksaa 28.6. mennessä yhdistyksen tilille IBAN FI43 5713 4520 0196 95. Käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun.

Huom! Muista ottaa omat pyyhkeet ja lakanat mukaan!­­­­

­­­­

 

 

Perheleiri Sinapissa pe 14.7. – su 16.7.                                                                                                

Sinapintie 74, Kakskerta

 

Vietetään rentouttava, leppoisa viikonloppu ja nautitaan kiireettömyydestä. Mahdollisuus saunoa. Ota mukaan vuodevaatteet, pyyheliinat, henkilökohtaiset tarvikkeet. Hieroja, kampaaja tms. mahdollisesti myös paikalla (erillinen maksu). Kirppari alakerrassa (osta ja myy). Leirinvetäjä paikalla noin klo 17.30 alkaen. Olethan paikalla viimeistään klo 19.

 

Hinta                                               tuettu hinta     jäsen                  ei jäsen

Aikuinen                                          35 e                  75 e                    91 e

Lapsi 7 – 18 v                                 25 e                  55 e                    80 e

Lapsi 2 – 6 v                                   15 e                  25 e                    40 e

 

Jäsenmaksun maksanut vähävarainen jäsen voi hakea yhdistyksen kautta leirille ns. tuettuun hintaan, mikäli ei saa tukea muuta kautta. Tukea saaneiden nimilista ilmoitetaan tuen maksajalle. (Huom! Jos saat esim. sosiaalitoimiston kautta leirimaksun, et ole oikeutettu ns. tuettuun hintaan, vaan tällöin maksuna on jäsenhinta.)

Ilmoittautumiset Krisselle puh. 045 121 7430 viimeistään 19.6. Kerro ilmoittautuessasi mahdollinen erikoisruokavaliosi sekä jos haluat hakea tukea leirimaksuun.

Leiri tulee maksaa 25.6. mennessä yhdistyksen tilille IBAN FI43 5713 4520 0196 95. Käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun. Maksun palautus ainoastaan lääkärintodistuksella. Huom! Muista ottaa omat pyyhkeet ja lakanat mukaan!

 

 

Rölli -kesäteatteria koko perheelle ke 19.7. klo 18                                                                   

Vartiovuoren kesäteatteri, os. Vartiovuori, Turku

­­­

                             Hinta                                               Jäsen­­­­­                  Ei jäsen

                             Aikuinen                                          20 e                    24 e

                             Lapsi (3 – 15 v)                              15 e                    24 e­­­­­­

 

Ilmoittautumiset 16.6. mennessä Maaritille p. 044 026 7771. Olethan paikalla 17.40 mennessä.

 

 

Etelä-Suomen aluepäivät Tammelassa pe 28. – su 30.7.                                                              
Perinteisiä Etelä-Suomen aluepäiviä vietetään Oksjärvellä. Aluepäivillä kaikkea mukavaa koko perheelle. Tiedossa on siis  mukavaa yhdessäoloa ja mikä jännintä, yöpyminen on teltassa tai omalla alustalla leirikeskuksessa.

Hinta

Aikuinen                                       40 e

Lapsi 10 – 15v                               25e

Lapsi 5 – 9v                                    18e

Lapsi alle 5v                                   8e

 

Ilmoittautumiset teija.hallback-vainikka@yvpl.fi, puh. 040 541 5294, 17.7.2017 mennessä. Varaa paikkasi heti, sillä niitä on vain 50 ensiksi ilmoittautuneelle.

 

 

 

Retki Pohjanmaalle Ähtärin eläinpuistoon ja Tuuriin & Miljoona Tivoliin 31.7. – 1.8.

Aikataulu: 

klo 8.00 Lähtö Tuomiokirkolta 

Sopivassa kohdassa ½ tunnin tauko 

klo 13.00 Saapuminen Ähtäriin 

Klo 13-16.30 Tutustuminen Ähtärin eläinpuistoon sekä omatoiminen ruokailu. Alueella mm. grillauspaikkoja, joita voi hyödyntää.

klo 16.30 matka jatkuu kohti Tuuria

Klo 17.00 saapuminen Tuuriin ja majoittuminen hotelliin. Illalla oma valintaista ohjelmaa; Miljoona-Tivoli, Tuurin kyläkauppa(Miljoona-Tivoli on maksuton alle 13 vuotiaille) 

Huonehinnat sisältävät majoituksen upeissa ja tilavissa kahden hengen huoneissamme, buffet-aamiaisen, ilta- ja aamusaunan, kuntohuoneen käytön ja langattoman internet-yhteyden.  

Klo 7-10 buffet-aamiainen hotellilla 

Klo 17.00 paluumatka Turkuun 

 

 

Hinnat                                             Jäsen                                     Ei -jäsen 

Aikuinen                                         125 e                                     140 e 

Nuori 18 – 21 v                              70 e                                       140 e 

Lapsi 7-17 v                                    50 e                                       120 e 

Lapsi 0-6 v                                      40 e                                       120 e 

Lapsi 0-6 v, ilman lisävuodetta   25e                                        70 e 

 

Sitovat ilmoittautumiset 28.6. mennessä Satulle p. 040 514 7294 tai srenfors@hotmail.com.  

Matka tulee maksaa 1.7. mennessä yhdistyksen tilille IBAN FI43 5713 4520 0196 95. 

 

 

ELOKUU

Ihan pihalla -teatteria aikuisille ti 8.8. klo 19                                                                                                                 

Turun Nuori Teatteri, Vanhan Kivipainon pihalla, Linnateatterin teltassa, os. Linnankatu 31

Uuteen kotiin muuttaminen voi olla melkoinen seikkailu, varsinkin jos koko naapurusto on ihan pihalla! Julia ja Patrik ovat parhaat ystävykset, jotka muuttavat idylliseen pihapiiriin. Ystävyys kuitenkin punnitaan kun he joutuvat esittelemään rakastavaisia, sillä asunto vuokrataan ainoastaan rakastavaisille.

Ohjaus ja käsikirjoittaja Mikko Joukamaa

Rooleissa Esme Kaislakari, Ronja Keiramo, Inke Koskinen, Joonata Perälä ja Arttu Soilumo

 

                             Hinta                                               Jäsen                  Ei jäsen

                             Aikuinen                                          25 e                   28 e

 

Ilmoittautumiset 26.6. mennessä. Olethan paikalla teatterilla viimeistään klo 18.40.

 

Leffailta nuorille K12,  vk 32                                                                                                                     

Leffa ja tarkempi ajankohta varmistuu noin pari viikkoa ennen, kuin ohjelmisto julkaistaan. Lisätietoa sähköpostilla. Lipun maksu ainoastaan käteisellä (5 e). Leffailta on tarkoitettu nuorille. Ilmoittautumiset Isalle p. 050 917 8587.

 

 

SYYSKUU

Perheleiri Sinapissa pe 1.9. – su 3.9.

os. Sinapintie 74 (Kakskerta), Turku

Vietetään rentouttava, leppoisa syksyinen viikonloppu ja nautitaan kiireettömyydestä. Sinapissa on mahdollisuus saunoa ja uida. Hieroja, kampaaja tms. mahdollisesti myös paikalla (erillinen maksu). Kirppari alakerrassa (voit ostaa ja myydä).

Ota mukaan vuodevaatteet, pyyheliinat, henkilökohtaiset tarvikkeet.

Leirinvetäjä paikalla noin klo 17.30 alkaen. Olethan paikalla viimeistään klo 19.

 

Hinta                                               tuettu hinta     jäsen                  ei jäsen

Aikuinen                                           40 e                 75 e                    91 e

Lapsi 7 – 18 v                                  25 e                 55 e                    80 e

Lapsi 2 – 6 v                                     15 e                 25 e                    40 e

 

Jäsenmaksun maksanut vähävarainen jäsen voi hakea yhdistyksen kautta leirille ns. tuettuun hintaan, mikäli ei saa tukea muuta kautta. Tukea saaneiden nimilista ilmoitetaan tuen maksajalle. (Huom! Jos saat esim. sosiaalitoimiston kautta leirimaksun, et ole oikeutettu ns. tuettuun hintaan, vaan tällöin maksuna on jäsenhinta.)

Ilmoittautumiset ke 19.7. alkaen Krisselle puh. 045 121 7430 viimeistään 9.8. Kerro ilmoittautuessasi mahdollinen erikoisruokavaliosi sekä jos haluat hakea tukea leirimaksuun.

Leiri tulee maksaa 10.8.mennessä yhdistyksen. tilille IBAN FI43 5713 4520 0196 95. Käytä viitteenä samaa viitettä millä olet maksanut jäsenmaksun. Maksun palautus ainoastaan lääkärintodistuksella.

Huom! Muista ottaa omat pyyhkeet ja lakanat mukaan!

 

 

 

Ruskaretki Inariin ti 12. – su 17.9.

Lähdetään parhaaseen ruska-aikaan ihailemaan Lapin luontoa, Ravadas -putousta ja kokeilemaan kullanhuuhdontaa. Matka on tarkoitettu koko perheelle, kuitenkin suositus on 5 vuotiaasta ylöspäin (mm. pitkä bussimatka ja yhteismajoitus).

Matkaohjelman aikataulu tarkentuu lähempänä, mutta tarkoitus on tehdä torstaina omatoiminen patikointiretki Otsamo-tunturille taikka vaihtoehtoisesti tutustua omatoimisesti Museo Siidaan, Inarin keskustaan tai  osallistua Inarin risteilylle. Perjantaina matkataan Lemmenjokea pitkin Ravandas –putouksille. Nautitaan luonnosta, sään salliessa istutaan iltanuotiolla, saunotaan ja rohkeimmat voivat pulahtaa rantasaunasta lompoloon. Lompolon rannassa on kajaakit vapaassa käytössämme.

Matkustaminen

Matkat taitamme bussilla. Tiistaina illalla lähdemme matkaan yötä vasten. Inarista takaisin päin lähdemme lauantaina. Mukanamme on kaksi bussin kuljettajaa. Sama bussi on mukananne koko reissun.

Yöpyminen

Yövymme Turun kaupungilta vuokratussa kämpässä (160 neliötä), jossa on kolme majoitus-huonetta (patjat, peitot ja tyynyt on, mutta ei vuodevaatteita) sekä tupa ja keittiö, ulkowc sekä erillinen saunarakennus. Saunan edessä on lompolo, jossa on mahdollista pulahtaa. (Peseytymismahdollisuus ainoastaan saunassa, ei suihkuja.)

Muuta huomioitavaa

Kämpällä olemme ns. leiriolosuhteissa eli jokaiselle kuuluu tiskaamista, saunan lämmitystä ja yhteisiä yleisiä askareita. Yhdistyksellä ei ole ainuttakaan työntekijää eli kaikki hoidetaan siis yhteisvoimin.

Alustava aikataulu

Tiistai 12.9. klo 18

Lähdetään Tuomiokirkolta bussilla kohti Pohjoista. Matkan kesto riippuu pysähdyksistä ja liikenteestä. Matkaa on noin 1200 km. Kannattaa tehdä kotona eväät matkaa varten ja ottaa vaikka viltti mukaan, niin on mukavampi nukkua.

 

Keskiviikko 13.9.

Saavumme Nukkumajoen kämpälle arviolta puolilta päivin.

Majoittuminen, tutustutaan mökin ympäristön luontoon ja katsellaan sattuisiko näkymään porojakin. Lämmitetään sauna ja pulahdetaan lompolossa.

 

Torstai 14.9.

Vaihtoehtoinen ohjelma;

  1. Omatoiminen patikointirekti Otsamo -tunturille.

 

Otsamo on 418 metriä korkea tunturi Inarissa. Tunturi sijaitsee noin kymmenen kilometrin päässä Inarin kirkonkylästä. Otsamotunturilta laelta aukeavat hienot näkymät Inarijärvelle, Muddusjärvelle, Muotkatuntureille ja Joenkieliselle. Retkeilyreitti Otsamolle lähtee Siida saamelaismuseon vastapäätä. Pituutta patikointiretkellä on noin 20 kilometriä. Otsamotunturin laella on päivätupa, jossa retkeilijät voivat pitää taukoa. (Patikointiin osallistuvat ottavat mukaan oman repun, eväsrasian ja juomapullon.)

 

  1. Käydään tutustumassa Karhunpesäkivelle. Sen jälkeen omatoimista ohjelmaa Inarin keskustassa. Esim. käynti Siida -museossa, risteily Inarin järvellä (varataan itse), tutustutaan Inarin keskustan liikkeisiin.

 

Palataan yhtä matkaa kämpälle, kun patikoijat ovat palanneet retkeltään.

Saunomista ja uintia lompolossa.

 

Perjantai 15.9.

Menemme bussilla Ahkun Tuvalle, josta lähdemme retkelle jokiveneillä Lemmenjoen Ravandas-putouksille. Perillä nautitaan kahvit nuotion äärellä.

Matka taittuu ns. avoveneissä, joten venematkalle kannattaa varata lämmintä vaatetta (pipo ja hanskat, lämpimät pitkät alushousut jne).

Ahkun Tuvan rannassa  pääsemme kokeilemaan kullanhuuhdontaa. Jokainen saa muistoksi kultapullon, jossa on muutama hippu, granaati.

Saunomista ja uintia lompolossa.

 

Lauantai 16.9.

Leirin purku ja siivous yhteisesti. Lähdemme paluumatkalle heti aamupäivällä, jotta ehdimme pysähtyä Rovaniemellä, Napapiirillä, Joulupukin pajakylässä. Pajakylässä saatamme tavata itse joulupukin ja voimme tehdä tuliaisostoksia pajakylän liikkeissä.

 

Sunnuntai 17.9.

Saavumme Turkuun (aikataulu riippuu matkan taittumisesta).

 

 

Matkan hinnat                    jäsen             ei jäsen

Aikuiset                               250 e             400 e

Lapset 11 – 18 v                 200 e             350 e

Lapset  5 – 10 v                  150 e             250 e

 

Jäsenhinta koskee jäsenmaksun maksaneita jäseniä. Ns. ei jäsenen hinta vastaa matkan todellisia kustannuksia ilman yhdistyksen tukea.

 

 

Hinta sisältää

  • bussimatkat
  • majoittumisen yhteismajoituksessa (omat vuodevaatteet ja pyyhkeet mukaan)
  • perjantain retken osallistumismaksut (ks. yllä)
  • ruokailut perillä kämpällä

Huom! Hintaan ei sisälly tapaturma- eikä matkatavaravakuutusta. Suosittelemme vakuutuksen ottamista. Matkavakuutus saattaa sisältä ehdon matkahinnan korvaamisesta, mikäli matkasi peruuntuu. (Yhdistys ei pysty palauttamaan matkan hintaa, vaikka matka esim. sairauden vuoksi peruuntuisi).

Pidämme oikeudet mahdollisiin muutoksiin ohjelmassa (perjantain retki on jo varattuna).

Ilmoittautumiset

Sitovat ilmoittautumiset 15.5. klo 19 alkaen p. 044 358 8599 tai turunyh@gmail.com viimeistään 24.8. Paikat varataan ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoita samalla mahdollinen erikoisruokavaliosi.

Matka tulee maksaa 26.8. mennessä yhdistyksen tilille FI43 5713 4520 0196 95.